World Wide Web
Informacje przeglądarkach WWW
Wstęp
Czas na garść informacji o magicznych przeglądarkach Internetowych. Wiekszość laików zastanawia się zapewne „co to za pieron - ta przeglądarka, z czym to się je?”. Otóż gwarantuję Wam, że odpowiedź znajdziecie w tekście poniżej.Ogólnie
Do przeglądania witryn (stron) Internetowych służą przeglądarki WWW (ang. Web Browsers). Od jej rodzaju i wersji (im nowsza tym lepsza) zależy komfort i szybkość pracy z Internetem oraz możliwość wykorzystania zastosowanych na stronach bajerów. Do najbardziej znanych przeglądarek należą Internet Explorer (IE) - darmowy i po polsku (zazwyczaj dostarczany wraz z operacyjnym systemem Windows), oraz Netscape Communicator (NN) (w polskiej wersji Sylaba Komunikator). Inne mniej znane przeglądarki to: Opera, Arachne, Tango, HotJava, NCSA Mosaic, Emissary. Strony internetowe mogą być budowane w sposób który umożliwia nie tylko suche przekazywanie tekstu, ale również muzyki, grafiki a także filmów w specjalnych formatach, a ostatnio nawet skryptów lub apletów Java, które uruchamiają się już na naszym komputerze tworząc na stronie na przykład zegar z aktualną datą systemową. Elementy te służą najczęściej do urozmaicenia witryny. Niestety, im strona bardziej urozmaicona, tym wolniej się otwiera.
Ustawienia
Jeżeli w trakcie przeglądania witryn bardziej zależy nam na treści niż na formie przekazu powinniśmy wyłączyć w opcjach przeglądarki ładowanie grafiki. Dzięki temu strony będą mniej efektywne, ale za to będą się wczytywać o wiele szybciej. Aby to uczynić w Explorerze otwórz kolejno, w menu wybierz: Widok / Opcje / Zaawansowane gdzie w sekcji Multimedia wyłączamy Pokazuj rysunki.
Tak proponuje podręcznik uzytkownika IE5. Ja jednak wiem, że zawsze ładniej strona WWW wygląda ładniej wraz z ograficznymi brazkami i innymi bajerami. Lecz co zrobić, by się szybciej wczytywała? Otóż istnieje coś takiego co się zowie Serwerem Cache. Jest on z reguły fizycznym komputerem u waszego dostawcy Internetu (ISP, eng. Internet Service Provider), którego zadaniem jest skanowanie serwerow WWW i tworzenie listy indeksowej z odpowiednimi wpisami - podręczny serwer Internetowy. Nestcape Comunicator, czy jak kto woli Sylaba Komunikator posiada taką opcję do ustawienia. Znajdziecie ją w ustawieniach samego programu (Preferrences) pod zakładką zaawansowane (nie pamiętam dokładnie, ale wierze, że znajdziecie).
W celach bezpiecznego łączenia sie z różnymi serwerami na świecie proponuję ustawić opcję Serwera Proxy. Jest to z kolejny fizyczny komputer stojący także u waszego ISP. Jego zadaniem jest natomiast skanowanie serwerow WWW i tworzenie listy indeksowej z odpowiednimi wpisami. Jest to technika przyspieszenia działania stron przeglądarek WWW, poprzez szybsze ładowanie stron HTML do przeglądarek w naszych komputerach roboczych.
Aby ustawić serwer proxy należy w Internet Exploratorze wybrać w menu: Narzędzia / Opcje Internetowe / Połączenia / Ustawienia sieci LAN / Używaj serwera proxy i w polu adres wpisz ten adres proxy i jego port, który podał dany operator Internetu (ISP). Można jeszcze wcisnąc przycisk zaawansowane i zaznaczyć opcję używaj serwera proxy dla wszystkich protokołów.
Czyli podsumowując serwer proxy jest serwerem chroniącym nasze połączenia (coś w rodzaju firewall’a), a serwer cache - serwerem indeksującym stronki WWW.
Coś więcej na temat przeglądarek witryn WWW
Wiemy już, że przeglądarka WWW to oprogramowanie pozwalające na korzystanie z serwisu WWW poszczególnych serwerów. Serwis WWW to udostępnianie w sieci Internet stron WWW. Wspomniałem, że są to strony zawierające tekst, grafikę, muzykę, animację itp. Strony te pisane są w języku HTML (eng. Hyper Text Markup Language), który przeglądarka rozumie i przedstawia w odpowiedniej formie na ekranie monitora (np. w postaci wystawionego języka - eee… sorry to był żart ;-]).
Podstawowym zadaniem przeglądarki jest umożliwienie użytkownikowi podania adresu zdalnego serwera - URL (eng. Uniform Resource Location) - a następnie połączenie się z tym serwerem, ściągnięcie strony HTML z tego serwera i jej przedstawienie na ekranie monitora. Oprócz tekstu, grafik itd. na stronach HTML mogą znajdować się skróty (tzw. linki) do innych stron. Mogą to być skróty do stron na tym samym lub na innym serwerze. W ten sposób użytkownik klikając parokrotnie na różne skróty może znaleźć się na dowolnym serwerze w dowolnym kraju. I to właśnie jest wyjaśnienie skrótu WWW - eng. World Wide Web. Inaczej mówiąc WWW jest to sieć powiązanych ze sobą linków do róznych stron HTML z różnych stron świata. Mogę się założyć, że jakbyśmy tak wykonali taki „mały” test klikania linków, poczynając od jednego poprzez wszystkie inne na świecie to wrócilibyśmy to tego pierwotnego, od którego zaczęliśmy.
Dla smiałków - polecam, lecz ostrzegam, że nie będą mieli co wnukom opowiadać, gdyż nadal będą testować owe linki WWW (hehe) - ach ci linkomaniacy ;-]. Wniosek sami sobie wyciągnijcie ;-).
Wracając do tematu to, podróżując po WWW nie musimy się martwić na jakim konkretnie jesteśmy serwerze lecz możemy zająć się informacjami które nas interesują.
Jak używać przeglądarki WWW?
Jak już wspomniałem, zasada obsługi WWW polega na wywoływaniu stron głównych dokumentów, napisanych w specyficznym formacie tzw. HTML wpisując w wierszu poleceń przeglądarki adres (URL) i zatwierdzając Enterem. Dokumenty te znajdują się zazwyczaj na serwerach czyli komputerach które pracując 24 godziny na dobę, umożliwiają dostęp do zgromadzonych na nich danych niemal w każdej chwili. Wpisanie nowego adresu w pasek powoduje rozłączenie z aktualnym serwerem i przejście do nowo wpisanego adresu. Kolejno odwiedzane strony tworzą historię naszej wędrówki po sieci WWW. Chcąc zrobić krok w tył czy przód w tej wędrówce możemy wykorzystać przyciski Back (Wstecz) i Forward (Naprzód) umieszczone w lewej, górnej części okna przeglądarki (uwaga: najłatwiej jest rozpoznać te przyciski jako strzałki). Przycisk Back przesuwa nas w tył w historii odwiedzanych stron a przycisk Forward w przód. Jeśli jakaś strona jest dla nas ważna nie musimy zapisywać jej adresu na kartce czy w pliku. Możemy jej adres dodać do bazy ulubionych adresów. Używając Netscape’a wybieramy Add Bookmark z menu Bookmarks. Korzystając z Internet Explorera wybieramy Dodaj do ulubionych z menu Ulubione. Teraz już możemy wybrać stronę z menu Bookmarks dla Netscape’a czy Ulubione dla Explorera. Dla zainteresowanych dodam, że takimi adresami ulubionymi można zarządzać poprzez tworzenie hierarchii (drzewa) i grupowania adresów URL. Spróbujcie sami znaleźć tą opcję (jest tam gdzie sie dodaje do ulubionych).
Protokoły używane w przeglądarkach Internetowych Adresy Internetowe określają jednoznacznie miejsce dokumentu w sieci. Adres Internetowy nosi nazwę URL (Uniform Resource Location) i zbudowany jest zazwyczaj z następujących elementów:
http:// - [Hypertext Transfer Protocol] strony HTML, gdzie można znaleźć podstawowe informacje; najbardziej znany i używany protokół
ftp:// - [File Transfer Protocol] serwer plików, z którego można ściągać pliki
news:// - [Internet News Protocol] serwer wiadomości i nowości, gdzie zazwyczaj wymieniamy się informacjami (listy dyskusyjne); rzadko używany z racji tej, że protokół http bardzo wyprzedził protokół news; na dzień dzisiejszy nie używa sie już protokołu news, zastępuje go http gdzie w adresach jest np. http://news.tpi.pl
gopher:// - [Internet Gopher Protocol] usługa udostępniająca użytkownikowi uporządkowaną hierarchicznie zawartość Internetu (składnica informacji); wobec szalonej popularności sieci WWW, gopher stracił w ostatnich latach na znaczeniu i nie jest już powszechnie wykorzystywany
To czy adres Internetowy zaczyna się od www zależy od nazwy serwera jaką nadał mu administrator sieci podczas jego uruchamiania. Może więc mieć przedrostek www, lecz nie musi.
Dzisiejsze portale Internetowe oferują darmowe konta Internetowe z możliwością sprawdzania e-maili na stronach HTML danego portalu. Aby bezpiecznie się zalogować na swoją skrzynkę e-mailową, dany portal wykorzystuje protokół bezpiecznego logowania SSL (ang. Secure Shell Layer). Zawsze wtedy gdy używany jest SSL, w przeglądarce Internetowej widnieje ikona „małej kłódeczki”. W IE jest koloru żółtego (w pasku statusu), a w NN - niebieskiego.
Na koniec kilka ciekawych adresów URL
http://www.astercity.net - Internet kablówką
http://www.tele2.pl - Internet drogą radiową
protokół HTTP
http://www.wszystko.hg.pl - wiele ciekawostek - polecam ten portal
http://muldek.no-ip.com - moja prywatna stronka WWW
protokół FTP
ftp://artcom.com.pl - znajdziecie tam sporo humoru
ftp://symantec.com - np. definicje wirusów do Norton AntiVirus
ftp://pjwstk.edu.pl - serwer plików szkoły PJWSTK ;-]
protokół SSL
http://poczta.interia.pl - bezpieczne logowanie do kont INTERIA.PL
http://poczta.arena.pl - bezpieczne logowanie do kont ARENA.pl
protokół GOPHER
gopher://gopher.mimuw.edu.pl - jako jeden z nielicznych udostępniony tylko dla UW
protokół NEWS
news://news.lupus.pl - serwer news wydawnictwa LUPUS (CHIP, ENTER)
news://news.mimuw.edu.pl - serwer news wyłącznie dla UW
http://www.usenet.pl - informacje na temat ‚news’
http://news.idn.org.pl - serwer newsów i informacje jak tego uzywać
Wszystkim Internautom życzę wielu sukcesów i powodzenia! ;-]
» wpis obejrzano 525 razy przez 278 internautów «