Neostrada TP FAQ
Kilka rozwiazań dotyczących problemów z łączem Neo+
Na wstępie chciałbym wyrazić swój neutralny stosunek wobec Telekomunikacji Polskiej SA, gdyż jak dotąd większych problemów z usługą Neo+ nie miałem. Każdy obywatel zanim coś kupi, powinien się dobrze zastanowić czego chce i czy wogóe mu się to opłaca i czy jest mu to potrzebne… aby potem nie było sytuacji nieprzemyślanych.
W poniższych punktach opisuję Wam kilka propozycji i uwag na temat łącza Neostrada Plus, które na 100% poprawią Wam samopoczucie i pozwolą zapomnieć o straconych już nerwach… ;-]
Oczywiscie nerwy beda zawsze… ja je miałem raptem 2 tygodnie, potem mi jakoś przeszly, gdy zastosowałem poniższe rozwiązania, na które jakims cudem udało mi się wpaść w ciągu tych 2 tygodni… :-]
1. ceny i wybór łącza
Wiadomo, że ceny są szokujące hehe, ale co zrobić gdy nie mamy innego wyjścia?
ale taka jest właśnie polityka dużych korporacji (nie tylko firm ISP)… jeśli coś sie nie opłaca, to po prostu nie wprowadza się na rynek danej usługi, bo po co… ja właśnie chciałem mieć najpierw SDI, ale TPSA specjalnie odmawiała współpracy, gdyż chciała odejść od tej technologii (HiS) i zacząć stosowac nowszą (xDSL)…
Na zadupiu zadupia, na którym mieszkam - co prawda codziennie rano sa straszne korki co mowi za siebie że to nie jest jednak zadupie :-] - jeśli chodzi o internet, to żadna konkurencja TPSA tutaj nie dotarła, bo to się po prostu nie opłaca (poprowadzenie światłowodów to ponoc ogromne pieniądze)… na Neostrade+ powinni zdecydować się Ci, których na to stać oraz Ci, którzy mają naprawdę stalowe nerwy :-]
Oczywiście najlepszymi łączami (rozwiązaniami dla domów), są łącza internetowe z kablówek (Chello - UPC, ACN - AsterCity Net).
Powiem tak: Neo+, Chello i ACN to łącza o tych samych parametrach przepustowości (512kbit/s do klienta, czyli do naszego komputera oraz 128kbit/s od klienta, czyli od naszego komputera)… w rzeczywistości wygląda to tak, że (przeliczając na bajty) możemy ściągać coś z netu z prędkością do 64kb/s a wysyłać do 16kb/s w przypadku braku jakichkolwiek problemów na łączach w terenie (że tak powiem) to te dane są prawidłowe, czyli w rzeczywistości z takimi właśnie prędkościami możemy mieć do czynienia :).
Jednakże polski internet strasznie jest obciążony i nasze transfery sięgają wielkości dokładnie o połowę niższych aniżeli ustawa przewiduje (tzn. regulamin TPSA) :-].
Wspomniałem o regulaminie, więc tutaj drobna, ale bardzo ważna uwaga: bardzo uważnie czytajcie regulaminy… w przypadku TPSA i Neo+ w regulaminie napisane jest, że jako firma ISP mają prawo max 1 dziennie robić przerwę w dostarczaniu netu trwającą ileśtam czasu (niepamiętam ile, ale można o tym poczytać w regulaminie Neo+ na ich sajtach).
2. zrywanie połączenia
Jak wspomniałem w poprzednim punkcie, TPSA rozłącza nas raz na dzień…
Łącze Neostrada Plus to łącze oparte na technologii ADSL, gdzie NIE ma stałego adresu IP, tylko jest on pobierany z DHCP (tak jak na zwykłych modemach). Rozwiązanie to działa w taki sposób, że serwer DHCP TPSA pobiera adres MAC naszej karty sieciowej i na tej podstawie przydziela ostatnio używany adres IP.
Można z tego wywnioskowac to, że będąc podłączonym non-stop, możemy mieć jakby stałe IP, ale to nie jest tak do końca prawda, gdyż TPSA odłącza nas od usługi w dwojaki sposób: a) aplikacja Wanadoo (w następnym punkcie trochę więcej o tym badziewiu piszę) sprawdza czy dany klient korzysta jakoś z internetu (sprawdzanie ruchu pakietów w sieci) i jeśli nie, to robi disconnect już po kilkunastu minutach ;-] (nieźle, co?)
b) wg regulaminu serwer DHCP zrywa połączenie w celu „odświeżenia” łącza i przydzieleniu nowego adresu IP, tzn nie bedziemy mieli już tego poprzedniego, gdyż w tym przypadku nie sprawdzany jest adres MAC naszej karty sieciowej… to jest takie zabezpieczenie, by łącza Neo.TP nie używać jako łącza stałego (sprytne co? :-]) - tak mi powiedzieli znajomi z TPSA :-] Drugi aspekt sprawy jest taki, że przy zakładaniu (zestawianiu) łącza przez monterów z TPSA, powinniśmy patrzeć im na ręce, tzn. pilnować aby nie zablokowali linii telefonicznej, bo jak wiadomo montują takie urządzenie, co się splitterem nazywa (urządzenie to powinno się znaleźć przed pierwszym aparatem telefonicznym w domu). Jest to taka mała biała puszka, do której dochodzi bezpośrednio linia telefoniczna (fizycznie kabel ze słupa), a z której wychodzą dwa kable: jeden do dalej linia telefoniczna i idzie ona do naszego aparatu telefonicznego, a drugi to kabel idący prosto do modemu ADSL (jest to takie płaskie i czarne ‚coś’ firmy Lucent Technologies - przynajmniej ja takie dostałem i jak narazie działa pięknie, gdyż jak wiadomo firma ta bubli nie produkuje).
Wracając do tych monterów z TPSA - oni powinni Wam pokazać (udowodnić), że łącze zestawiono poprawnie (podłączają swojego laptopa i uruchamiają w przegladarce np. wp.pl) i że telefon działa bez zarzutów (dzwonicie np. na swoją komórke i jeśli zadzwoni to znaczy ze jest OK; test w druga stronę również jest proponowany). Innym wyjaśnieniem zrywania połączenia może być to, że rzeczywiście w niektórych rejonach Polski, istnieją problemy techniczne dotyczące fizycznie sieci kabli i konfiguracji sprzętu. Ale na to nie ma wpływu… tutaj jest ten ból, że nie mamy możliwości sprawdzenia tego czy w danym rejonie Neo.TP będzie dobrze działać…
Mieszkam w stolicy i trudno jest mi stwierdzić faktyczny stan działania Neo.TP np. w okręgu katowickim. Ale również może się zdarzyć sytuacja, że to okręg warszawki będzie miał awarię sieci a katowicki będzie działał poprawnie. Sami widzicie - nie ma na to reguły.
Ostatnio miałem brak internetu, gdyż pojawiła się jakaś awaria Polpaku. No ale to trwalo jakieś 2-3 godziny tylko :-].
A tak to non-stop działa bez zarzutów :-].
3. problemy softwarowe: PPPoE, Wanadoo i RASPPPoE
No właśnie… dla mnie jest to jeden wielki koszmar… Na sajtach TPSA nie ma ani słowa o tym, że dostarczana jest aplikacja Wanadoo, dzieki której łączymy sie z Neostradą :-] (przynajmniej nie było tego wtedy, gdy zamawiałem usługę).
Na opakowaniu CD tej aplikcji napisane jest, że program działa na wszystkich systemach Windows :). To jednak pozostawia wiele do życzenia… bowiem aplikacja ta dobrze działa tylko na… Windows 2000 (Professional i Serwer). Ale co to właściwie takiego jest - ta aplikacja? Otóż jest to - mówiąc w skrócie - dialer :). Jak już wspomniałem… po kilkunastu minutach bezczynności aplikacja ta rozłącza nas od usługi i nie ma możliwosci automatycznego redialingu (ponownego połączenia). Mało tego - na Windows 95 nie działa wogóle, na Windows 98 powoduje zawieszanie systemu, a na Windows XP podczas instalacji wypisuje błędy, co w wyniku daje złe rezultaty. Dlatego też odinstalowujemy tą badziewną aplikacje i próbujemy RASPPPPoE (w moim przypadku na Windows 2000 Server RASPPPPoE również niezbyt dobrze działa, dlatego ją też usunąłem :-]). Dodam, iz sami konsultanci z Telekomunikacji Polskiej SA zaproponowali aby odinstalować wszystkie te „badziewia”.
No ale co tu robić? Płacimy grubą kase za Neo.TP i jakos musimy się połączyć… Zakładam, że mamy już swój login (kod ID) oraz swoje hasło (kod PIN). Instalujemy Windows XP. Tak tak, osobiscie dedykuje Windowsa XP, gdyż on sam w sobie posiada taki rodzaj połączenia jaki nas interesuje :-] (poprzednie wersje systemu Windows nie mają tej opcji).
Otóż w ustawieniach połączeń sieciowych dodajemy nowe połączenie, wybieramy ‚połącz z internetem’, ‚konfiguruj moje połączenie ręcznie’, ‚połącz używając połączenia szerokopasmowego, wymagającego użytkownika i hasła’ (opcja środkowa, która w opisie ma PPPoE). Potem wpisujemy nazwę tego połączenia, użytkownika i hasło oraz odznaczamy ‚wyłącz zaporę dla tego połączenia…’ i wkońcu mamy ikonke na pulpicie jeśli z siecią i modemem ADSL nie ma problemów, to połączenie to powinno zadziałać idealnie :-] (łączenie trwa ułamek sekundy).
Tym trickiem zyskujemy to, że nie ma żadnej zainstalowanej aplikacji (np. Wanadoo), na pasku zadań nie jest stale widoczna żadna aplikacja (w przypadku Wanadoo widoczna była ona zawsze na pasku zadań; jej twórcy nie pomyśleli nawet nad tym, aby ją ukryć czy też zminimalizować do ikony systemowej przy zegarze - normalna bezmyślność i brak zdrowego rozsadku; może przy zatwierdzaniu tego projektu przełożony się czegoś nawąchał wcześniej? hehe) oraz co najważniejsze - nie „odłącza nas od usługi z nieznanych przyczyn” po kilkunastu minutach nieaktywności w sieci…
Ale co zrobić, gdy TPSA odłączy nas zdalnie od usługi? Otóż i na to jest sposób, bowiem we właściwościach tego połączenia w zakładce ‚opcje’ jest kilka ciekawych możliwosci:
a) aby nie wpisywać już więcej użytkownika i hasła należy odznaczyć pole ‚monituj o nazwę użytkownika,
b) próby ponownego wybierania: należy ustawić np. na 99,
c) czas pomiędzy kolejnymi ponownymi połączeniami: 1 sekunda,
d) czas bezczynności przed rozłączeniem: nigdy,
e) i obowiązkowo należy zaznaczyć pole ‚wybierz numer ponownie po przerwaniu połączenia.
Powyższe punkty powinny raz na zawsze rozwiązać problemy zrywania połączenia Neostrady Plus na Windows XP :-].
Teraz Neostrada Plus powinna działać jak łącze stałe odświeżające się co 24 godziny…
dokładniej mówiąc rozłączenie następuje po 23 godzinach, 54 minutach i kilku sekundach, ale mając skonfigurowane połączenie z Neo.TP możemy spokojnie iść spać (ja przynajmniej poszedłem, hehe), gdyż przy zerwaniu połączenia nasze ustawienia automatycznie przywrócą połączenie w ciagu 1 sekundy.
4. dynamiczny adres IP - stały adres hosta
Ostatnim problemem jest brak stałego adresu IP, jednakże istnieją w sieci serwisy, które umożliwiają uzyskiwanie jakiejś domeny właśnie na adresy przydzielone z DHCP…
Inaczej mówiąc są to publiczne DNSy bazujące na dynamicznych adresach IP :-].
Jak to działa? Otóż jest to bardzo proste, bo jedynym wymogiem, a raczej koniecznością jest zainstalowanie na naszym komputerze - do którego jest podłączona Neostrada - aplikacje-klienta, którego jedynym zadaniem jest komunikowanie się z publicznym DNSem i wysyłanie (aktualizowanie) mu informacji o aktualnym adresie IP :-]. Klient ten jest bardzo malutki, bo zaledwie 2kb w pamięci :). Co ważniejsze - NIE należy do softu typu Gator.COM.
Oto 2 propozycje:
- http://no-ip.com
- http://dns2go.com
- http://dyndns.org
- http://idns.pl
Po takim tricku mamy swojego hosta dożywotnio :-].
5. ustawienia zapory ogniowej, czyli „tresowanie” firewalla
aby móc spokojnie spać i nie obawiać się niepożądanych gości na naszym serwerze dostępowym, należy włączyć Windowsowe fitry (przy zestawianu połączenia Neostrady Plus), lub też zainstalować jakiego firewalla…
osobiście używam i polecam każdemu program WinRoute, który jest jednocześnie serwerem proxy udostępniającym połączenie internetowe w naszej wewnętrznej sieci LAN oraz jednocześnie spełnia funkcję zapory ogniowej :-]
oprogramowanie to pracując na standardowych ustawieniach, blokuje wszystkie porty nasłuchujące informacje przychodzące z internetu… dzięki temu NIE można się dostać do tego komputeraz z zewnątrz i nawet nie widać do po komendzie „ping”, bo również port obsługujący tą komendę został zablokowany… najciekawsze jest to, że w ustawieniach portów (menu - settings - advanced - port mapping) nie ma żadnych portów które są blokowane - znaczy to dokładnie tyle, że tutaj powinna być lista tych portów, które powinny być otwarte na firewallu :-]
podaje przykładowe porty, któe mogą być otwarte (odblokowane):
port |
usługa |
21 | FTP |
80 | HTTP |
3389 | Terminal Server (zdalne podłączanie pulpitu) |
8000-8001, 3057 | server-client ShoutCast’u Nullsoft’a |
411, 412 | Direct Connect |
1214-1215 | Kazaa |
eMule | 4662, 4672, 4673 |
8074 | Gadu-Gadu |
5190 | Tlen |
Aha i jeszcze jedna ważna uwaga: aby nasz serwer FTP działał non-stop poprawnie, to proponuje zainstalować taki serwer FTP, który nie ma ustawień adresu lokalnego IP, gdyż adres ten przy DHCP Neo+ jest zmieniany co jakiś czas i wtedy nie będziemy musieli go zmieniać w ustawieniach tego serwera FTP :-]
Serwery Vermillion FTP Server oraz Bullet FTP Pro Server są najlepszymi i najbardziej odpowiednimi narzędziami do omawianego tematu ;-].
6. modem ADSL ruterem sieciowym od TPSA
No właśnie… ot ciekawostka. Gdzieś wyczytałem, że dostarczony przes TP S.A. modem ADSL (w moim przypadku CellPipe firmy Lucent Technologies) można przestawić na ruter.
CELLPipe 20A-GX jest w pełni zaawansowanym routerem z n/w funkcjami:
- serwer DHCP (obsługującym do 16 adresów IP)
- fullduplex
- tabele stałego routingu
- obsługą PPPoE, IPoA, PPPoA
- wsparcie dla ATM AAL5
- wsparcie dla pojedynczego PVC
Aby rozpocząć pracę potrzebujemy:
- kabla szeregowego,
- komputera PC wyposażonego w port COM,
- oraz programu HyperTerm (lub dowolnego, zgodnego z VT100).
Krok pierwszy:
Wyłączony modem podłączamy do komputera.
Włączamy terminal, a następnie modem.
Terminal wyświetli nam kilka informacji informujących o starcie modemu i nawiązaniu połączenia. Następnie pojawi się „>>”, jest to znak, że możemy zaczynać pracę.
Krok drugi:
Wpisujemy: „?”.
Po tej komendzie ukaże się zestaw dostępnych poleceń. Musimy zacząć od przestawienia modemu z funkcji bridge na route.
Wpisujemy: „cmode” - to polecenie wywoła następujący komunikat: „cplease select bridge or router:(b/r,r)”.
Wpisujemy: „r”.
Krok trzeci:
Po wpisaniu poprzedniej komendy pojawi się całkowicie nowe menu, z funkcjami specjalnie dla routera.
Wpisujemy: „cquick” - teraz komputer zacznie zadawać serię pytań.
Pierwszym pytaniem jest: „R1483(r)/IpoA(p)/PPPoE(pe)”, wpisujemy „pe” czyli wybieramy PPPoE gdyż przez niego router może logować się do Neostrady.
Następnie podajemy adres IP routera, na przykład „192.168.0.1″.
Wpisujemy maskę sieci, na przykład „255.255.255.0″.
W dwóch następnych punktach podajemy numery dla VPI i VCI. Wpisujemy odpowiednio 0 i 35 (te numery gwarantują poprawne działanie).
Następne pytanie brzmi: „Authentication (PAP(p)/CHAP(c)/None(n))”.
Wpisujemy: „p” czyli wybieramy PAPa.
W następnych dwóch pytaniach będziemy musieli podać nazwę użytkownika, oraz hasło. Ma być to użytkownik i hasło przydzielone nam przez Neostradę.
Router został poprawnie skonfigurowany.
Pozostało nam jeszcze ustawienie serwera DHCP oraz kilku innych rzeczy.
Krok czwarty:
Po wpisaniu ostatniej odpowiedzi powracamy do starego poczciwego „>>”.
Wpisujemy: „?” Pokaże się menu.
Wpisujemy: „dnsrelay”, pojawi się nowe menu z funkcjami dla serwera DNS. Musimy podać tam dwa adresy serwersw DNS, z których korzysta Neostrada. Polecam „213.25.200.5″ oraz jako drugi „194.204.152.34″.
A robimy to tak…
Wpisujemy: „setpriip 213.25.200.5″ enter
Wpisujemy: „setsecip 194.504.152.34″ enter
Adres serwerów DNS jest już ustawiony, przechodzimy do menu głównego, poprzez wpisanie komendy „home”.
Pora ustawić serwer DHCP. Zaczynamy od wpisania komendy „lan” Przejdziemy do nowego menu. Po kolei ustawiamy wszystko wpisując następujące polecenie: „fullduplex enable dhcpserver 192.168.0.2 192.168.0.10 9500″.
Tym poleceniem podajemy zasięg adresów IP obsługiwanych poprzez nasz serwer DHCP. W przykładzie podajemy ustawienia dla dziewięciu komputerów, które mają korzystać z routera. 9500 to czas podany w sekundach.
„setdhcp server enable” - ta komenda właczy serwer DHCP.
„home” - czyli wracamy do głównego menu.
„pppoe” pojawia się nowe menu.
„setidletime 9900″ - jest to czas podany w sekundach, po jakim router zerwie połączenie z Neostradą; jest to maksymalny czas bezczynności.
Po tym czasie (bezczynności) nastąpi zerwanie połączenia z Neostradą. Gdy router wykryje aktywność w sieci, to ponownie nawiąże połączenie.
Wpisujemy: „home”
Wpisujemy: „save”. Ta komenda jest niezbędna do zachowania wprowadzonych zmian.
Modem nie zada żadnego pytania tylko od razu przystąpi do zachowywania zmian.
Jeżeli w sieci wewnętrznej jest komputer który udostępnia jakieś usługi dla komputerów z zewnątrz musimy ustawić PATa (port address translation). Robimy to poprzez wprowadzenie następujących komend:
Po włączeniu terminala wpisujemy: „pat”
Następnie wpisujemy: „addpatin pppoe 80/tcp 192.168.1.5″ Wprowadzoną komendę potwierdzamy wciskając enter.
(addpatin - komenda do dodawania przychodzącej tablicy pat)
(pppoe - ustawia tablicj PAT dla pppoe routing)
(80 - numer portu z którego korzysta dana usługa/aplikacja)
(tcp - używany dla serwisów tcp/ip. Możemy też użyć „udp” -> używanego protokołu)
(192.168.1.1 - adres maszyny oferującej usługi poza siecią wewnętrzną)
Przeszliśmy przez wszystkie etapy ustawiania naszego nowego routera.
Wszystko powinno działać poprawnie. Na wszystkich komputerach w sieci powinniśmy poustawiać (TCP/IP) korzystanie z serwera DHCP. Jeśli któryś komputer będzie miał problem ze znalezieniem serwera DHCP, należy wprowadzić mu ręcznie adres IP z puli przydzielonej dla DHCP, maskę sieci (255.255.255.0) oraz adres routera (bramki, gateway’a) „192.168.0.1″.
7. czy warto kupić własny ruter?
Na dzień dzisiejszy TP SA lubi sprzedawać porządne łącza (osiągamy przepustowości 2, 4 a nawet 6Mbps). Do takiego fajnego łącza dają modem na USB, z którego nie można dzielić łącza na kilka komputerów w sieci LAN. Tzn. można to zrobić ale musielibysmy wykorzystać jeden komputer jako ruter i na nim wszystko skonfigurować. Ale po co tak się bawić? Niejeden sklep oferuje modemy ADSL w ruterem i firewallem. Do takich firm należą Linksys, D-Link, Asmax i wiele innych. Posiadają w sobie tak wiele funkcjonalności, że szkoda naprawdę czasu na zestawianie linuksów/windowsów jako rutery. Urządzenia takie są o wiele mniejsze i cichsze. Jednak niektóre nie są tanie. Ceny dochodzą aż do 450pln. Ale warto, polecam, bo sam używam.
8. podsumowanie
W taki właśnie sposób można zabezpieczyć się przed problemami stworzonymi przez naszego kochanego molocha telekomunikacyjnego zwanego dalej monopolem :-].
Pomocne rzeczy znajdują się na sajcie o adresie http://www.neostrada.info/.
Na zakończenie chciałbym zaproponować następujące adresy IP DNSów TP S.A.:
- primary: 194.204.152.34
- secondary: 194.204.159.1
- Neo.TP DNS: 213.25.200.5
I to chyba wszystko co chcialem tutaj napisać..
Jeśli czytasz ten tekst o każdej porze dnia i nocy, to znaczy że jest to dowód na to, iż powyższy tekst jest prawdą :-].
Właściwości mojego łącza:
- łącze Neostrada TP (dawniej Neostrada Plus),
- system Windows XP Professional,
- połączenie PPPoE zestawione w ustawieniach połączeń sieciowych lub własne urządzenie ADSL z ruterem
- klient hostów dynamicznych (np. NoIP, DynDNS).
Wszystkie przydatne wspomniane przeze mnie programy, można spokonie znaleźć na http://google.pl.
Przydatną lekturą może być również opisana technicznie strona Telekomunikacji Polskiej.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć powodzenia przy „trickowaniu” łącza Neostrada Plus ;-]
przygotował Adam Kucza
» wpis obejrzano 6106 razy przez 4920 internautów «